Szlak rowerowy czerwony

Długość trasy: 84.23 km
Punkt startowy: Olsztyn
Punkt końcowy: Olsztyn
Pobierz plik GPX

Szlak rowerowy czerwony: Olsztyn - Gronity - Naterki - Sząbruk - Unieszewo – Makruty - Guzowy Młyn - Guzowy Piec - Parwółki – Stare Jabłonki – Kątno – Plichta – Dąg – Wynki – Worliny - Woryty - Gietrzwałd - Łajsy - Unieszewo Kolonia - Kudypy – Łupstych – Gutkowo - Olsztyn

Długość Szlaku: 84,3 km

 

            Szlak bardzo długi w formie pętli, w granicach Gminy Gietrzwałd dobrze oznakowany w obydwie strony. Zaczyna się i kończy w Olsztynie w okolicy Dworca Zachodniego i prowadzi do Starych jabłonek skąd wraca do Olsztyna inną drogą. Po drodze łączy szlaki okolicznych gmin. Można go zdobyć częściowo jadąc z Olsztyna, Starych Jabłonek lub od Unieszewa. Z Gietrzwałdu umożliwia dotarcie do szlaków Gminy Łukta  i dalej do Starych Jabłonek lub w drugą stronę do Stacji kolejowej w Unieszewie, do Arboretum w Kudypach.

 

Propozycja I

Z Gietrzwałdu wyruszysz przez Woryty i Worliny do Wynek, gdzie zmienisz szlak na żółty, skręcając w prawo w kierunku Łukty. Tam możesz zjeść obiad w restauracji Lawendowej oraz wyśmienite lody w kawiarni Smolej i pojechać dalej żółtym szlakiem w kierunku Komorowa. Za Pasłęką na węźle szlaków pojedziesz dalej czarnym szlakiem w kierunku Wołowna. W Porbadach spotkasz niebieski szlak, który w obydwie strony doprowadzi Cię do Gietrzwałdu. Gdy pojedziesz nim w kierunku Wrzesiny przejedziesz w sumie tego dnia 36,6 km.

 

Propozycja II

Z Gietrzwałdu wyruszysz przez Woryty, Worliny, Wynki, Dąg, Plichtę i Kątno do Starych Jabłonek. Obiad możesz zjeść w Kątnie w Pajdzie Mazur lub w Starych Jabłonkach w Hotelu Anders. Przejedziesz 24,7 km więc z powrotem proponuję zabrać się z rowerem pociągiem ze stacji Stare Jabłonki do Unieszewa, skąd również czerwony szlak przez Łajsy zaprowadzi Cię do Gietrzwałdu drogą asfaltową o długości 5,6 km. Trochę bezpieczniejszą drogą wrócisz z Unieszewa do Gietrzwałdu zielonym szlakiem – znajdziesz go za stacją kolejowa na przejeździe. Nim dotrzesz do Gietrzwałdu po przejechaniu 6,7 km.

 

Propozycja III

Z Gietrzwałdu wyruszysz przez Łajsy do Unieszewa, tam przy przejeździe kolejowym jedź w prawo zielonym szlakiem. Na zakręcie przed główną częścią wsi Unieszewo pojedziesz w prawo czerwonym szlakiem. Poprowadzi Cie on przez Makruty do Guzowego Pieca gdzie w Bajkowym zakątku można skorzystać w restauracji i basenu. Dalej pojedziesz przez Parwółki do Starych Jabłonek gdzie możesz się zatrzymać na plaży lub w restauracji przy Hotelu Anders.  zWoryty, Worliny, Wynki, Dąg, Plichtę i Kątno do Starych Jabłonek. Masz już za sobą 27,3 km więc z powrotem proponuję zabrać się z rowerem pociągiem ze stacji Stare Jabłonki do Unieszewa, skąd tą samą drogą czerwonym szlakiem przez Łajsy wrócisz do Gietrzwałdu drogą asfaltową o długości 5,6 km. Trochę bezpieczniejszą drogą wrócisz z Unieszewa do Gietrzwałdu zielonym szlakiem – znajdziesz go za stacją kolejowa na przejeździe. Nim dotrzesz do Gietrzwałdu po przejechaniu 6,7 km.

 

Propozycja IV

Z Gietrzwałdu wyruszysz przez Łajsy do Unieszewa, tam wsiądziesz w pociąg do Olsztyna, gdzie będziesz musiał wybrać co dziś zobaczysz, ponieważ na zwiedzanie wszystkich atrakcji i tak nie wystarczy Ci jednego dnia. przy przejeździe kolejowym jedź w prawo zielonym szlakiem.
Z Olsztyna najprościej wrócisz trzymając się czerwonego szlaku od  Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w okolicy Dworca Zachodniego w kierunku Gutkowa. Będziesz miał do przejechania 25,6 km.