Tajemnice Jagiełka

Nadleśnictwo Jagiełek swoje tereny w gminie Gietrzwałd posiada na fragmencie szlaku czerwonego, który biegnie tuż przy brzegach Jeziora Sarąg oraz brzegiem Rzeki Pasłęki.  

W podanym obszarze znajduje się Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęce. Ponieważ na całym tym obszarze występuje chroniony krajobraz Doliny Pasłęki nie zbaczajcie ze ścieżek a piękno przyrody podziwiajcie bez zbędnej ingerencji. Jeśli tylko będziecie mieli odrobinę szczęścia nad Sarongiem ujrzycie orlika krzykliwego i bielika. Ptaki te nie posiadają tu swoich siedlisk, ale chętnie przylatują korzystać z rybnej toni jeziora.

W nadleśnictwie znajduje się niezwykły pomnik przyrody składający się z trzech modrzewi, które już wkrótce będą nosiły imiona trzech zasłużonych leśników.

 

Spacerując po szlaku koniecznie rozejrzyjcie się za różnorodną roślinnością. Znajdziecie tu bagno zwyczajne z drobnymi białymi kwiatkami, bobrek trójlistkowy, który lubuje się w terenach podmokłych i bagiennych.

 Grzybienie białe z cudnymi kwiatami na rozłożystych liściach zachwycą każdego wędrowca. Modrzewnica zwyczajna niewielka krzewinka z rodziny wrzosowatych osiągająca wysokości zaledwie 10-40 cm, od maja do czerwca zdobi runo leśne różowymi dzwoneczkami.

 Paprotka zwyczajna, która doczekała się wielu tajemniczych opowieści o kwiecie paproci, w tym terenie występuje bardzo licznie i bogato.

Wawrzynek wilczełyko i bobrek trójlistkowy pięknie zdobią bagna i tereny podmokłe drobnymi kwiatami. Natomiast płonnik właściwy, bagnica torfowa, próchniczek błotny, mokradłoszka zaostrzona, drabik drzewkowaty, rokietnik pospolity, płonnik pospolity, płonnik właściwy pokrywają otaczające lasy zielonym, miękkim kobiercem mchów.