Szlak rowerowy czarny

Długość trasy: 15.77 km
Punkt startowy: Biesal
Punkt końcowy: Biesal
Pobierz plik GPX

Szlak rowerowy czarny: Biesal – Tomaryny – Śródka – Guzowy Piec - Salminek – Jadaminy – Biesal

Długość Szlaku: 15,6 km

 

Propozycja I

            Szlak o średniej długości, w formie pętli, dobrze oznakowany w obydwie strony. Zaczyna się i kończy na rozdrożu przy przejeździe kolejowym w Biesalu. Jadąc przez przejazd w kierunku południowym, po dwustu metrów zjedziesz w polną drogę. Tory kolejowe przekroczysz jeszcze trzykrotnie, za każdym razem musisz zachować szczególną ostrożność. Za Tomarynami po przekroczeniu przejazdu, po lewej zobaczysz w dali przy torach nad rzeką Pasłęką bunkry z I Wojny Światowej. Można do nich dojechać i obejrzeć je z bliska.

            Gdy wrócisz na szlak, będziesz miał krótki, trochę trudniejszy odcinek polną drogą a potem lasem aż do Śródki, gdzie nad rzeką jest specjalnie przygotowane miejsce na odpoczynek. W lesie przed Guzowym Piecem dołączy czerwony szlak rowerowy, którym w lewo dojedziesz przez Makruty, Unieszewo, Sząbruk i Gronity do Olsztyna. Będzie Ci on towarzyszył przez ponad półtora kilometra.

            Trzymając się czarnego szlaku wkrótce dotrzesz do Guzowego Pieca, gdzie w Bajkowym zakątku możesz skorzystać z restauracji a nawet basenu. Za wsią w lesie czerwony szlak rozłączy się prowadząc przez Parwółki do Starych Jabłonek. W dalszej drodze napotkasz jeszcze małą osadę Salminek, wieś Jadaminy i na skraju lasu przy drodze wielką lipę oznakowaną jako Pomnik Przyrody. Po kolejnym odcinku leśnym i przejeździe kolejowym przejedziesz jeszcze przez całą wieś Biesal, gdzie warto zwrócić uwagę na stary kościół, na koniec dotrzesz do miejsca gdzie zacząłeś wycieczkę.

 

Propozycja II

            Szlak można zdobyć wyruszając z każdego miejsca na trasie a po drodze zrobić sobie przerwę w Guzowym Piecu na kawę lub obiad. Szlak oznakowany jest w obydwu kierunkach, dlatego kolejna wyprawa w kierunku przeciwnym będzie prawie równie interesująca.