Szlak rowerowy niebieski

Długość trasy: 19.60 km
Punkt startowy: Gietrzwałd
Punkt końcowy: Gietrzwałd
Pobierz plik GPX

Szlak rowerowy niebieski: Gietrzwałd – Woryty – Nowy Młyn – Stękiny – Porbady – Wrzesina - Gietrzwałd

Długość Szlaku: 19,6 km

 

Propozycja I

            Szlak o średniej długości, w formie pętli, dobrze oznakowany w obydwie strony. Zaczyna się i kończy na skrzyżowaniu w centrum Gietrzwałdu i w obydwie strony przez kilkaset metrów prowadzi wspólnie z innymi szlakami.

            Z Gietrzwałdu jadąc w kierunku Woryt mijasz Park Kulturowy, który uratował aleję starych przydrożnych drzew. W Worytach jest 6 przydrożnych kapliczek, które warto zobaczyć. Dalej szlak prowadzi lasem, przed mostem na rzeczce Giłwa był niegdyś młyn. Została po nim jedynie katolicka kapliczka, w której latem odprawiane są msze – głównie dla turystów.

            W Stękinach trzeba zachować ostrożność, ponieważ na odcinku około 100 m szlak prowadzi drogą wojewódzką. W Porbadach napotkasz czarny szlak rowerowy Gminy Jonkowo. We Wrzesinie warto zwrócić uwagę na stary kościół. Po ponownym, ostrożnym przekroczeniu ruchliwej drogi wojewódzkiej prawie do samego Gietrzwałdu będziesz jechał lasem. Po drodze spotkasz jeszcze gospodarstwo agroturystyczne Pan Tadeusz, gdzie możesz spróbować zamienić rower na konia, ponieważ jest tam stajnia i można skorzystać z jazdy konnej.

                Po drodze na leśnym skrzyżowaniu przy metalowym krzyżu możesz zmienić szlak na żółty, którym jadąc w prawo odwiedzisz Rentyny a w lewo nieco wydłużysz wycieczkę.

 

Propozycja II

            Szlak można zdobyć wyruszając z każdego miejsca na trasie a po drodze zrobić sobie przerwę w Gietrzwałdzie na kawę lub obiad. Szlak oznakowany jest w obydwu kierunkach, dlatego kolejna wyprawa w kierunku przeciwnym będzie prawie równie interesująca.